Recenze: ŽENA Z UZAMČENÉHO POKOJE (Adriana Macalíková)


Romantický příběh z rockového prostředí


Jsi vzduch, Matsudo. Opar nad ranní loukou rozkoše. 
Za recenzní výtisk děkujeme autorka Adrianě Macalíkové


Knihu si můžete zakoupit zde.


K této knize jsem se dostala přes skupinu Linkin Park, která dělala autorce předlohu při psaní jejích dvou románů. Fanoušek skupiny bude v ději jako doma, protože své oblíbence rozhodně pozná, ačkoliv jim autorka změnila jména i název kapely. 

Měla pravdu, Matsudo, řekls to Chuckovi a teď to ví všichni. Jediná ona nic netušila, dokud nestanula pravdě tváří v tvář. Byl to pro ni obrovskej šok. Věděli to všichni a z ní jsi udělal blbce. Myslí si, žes ji využil. 


Styl psaní je jednoduchý, ale dosti rozvláčný. Nemyslím si, že by to byla chyba. Každému vyhovuje něco jiného a já už měla možnost na tento styl psaní narazit i u rozepsalé zahraniční autorky. Zkrátka Adriana Macalíková měla potřebu pro své čtenáře vše více rozepsat a věnovat se i detailům. Je vidět, že sepsala celou životní etapu se vším všudy, protože byla pro hrdiny této knihy nejdůležitější. Někoho to zaskočí, pro někoho to zas bude příjemná změna. Já osobně bych knihu považovala za napínavější a čtivější, kdyby se o něco zkrátila. 
Musím však upozornit, že Adriana Macalíková je začínající autorka a nemůžete proto čekat román pro náročné čtenáře, ale spíše odpočinkovou tvorbu. ,o)

Já osobně měla nejraději, když se v textu objevily myšlenky zvýrazněné kurzívou, protože ty byly pro mě nejzvláštnější a nejvíc mě lákaly. Dávaly možnost hrdinu více poznat. 

Pro fanouška rockové scény je plusem, že se autorka snažila sepsat hodně situací z natáčecího studia a popisovala také vztahy v kapele, různé neshody i složitosti ze života rockových velikánů.

"Protože jsme drželi při sobě! Byli jsme obyčejní kluci, závislí jeden na druhým. Byli jsme rodina, Nicku. Kam to všechno zmizelo? Copak už si nevěříme? Dexter a Gordon si dycky jeli na vlastním písečku, ale my dva jsme bývali přátelé."

Náročnější čtenář v knize najde překlepy nebo chyby či opakování slov. Takže korektura nebyla moc úspěšná. Běžný čtenář, který nebude přímo hledat, si myslím, že při čtení rušen moc nebude. :o)

Mně osobně by se kniha lépe četla, kdyby byla stylisticky lépe upravená. Tahle vše působilo dojmem velkého shluku textu, ve kterém se čtenář může trochu ztrácet. 

Hlavní dějová linka patří Alicii, která je celebritou v hudební branži, a Nickovi, jednoho z frontmanů kapely Holy Divers, kteří spolu mají romantickou zápletku. Je doplněná událostmi ze života hlavních hrdinů, tím se vše stává zajímavější a není jednoduché odhadnout, jak vše vlastně dopadne. Autorka popisuje i vedlejší dějové linky některých postav, které se Alicii a Nicka dotýkají, aby bylo vidět, kterým směrem děj směřuje. 

Hlavní hrdinka Alicia je přátelská žena, která je na sebe tvrdá a opravdu maká na tom, aby byla nejlepší. Nemá proto čas na vztahy a povětšinou jsou jen sexuálního rázu. S Nickem to začíná také tak, ale nakonec se něco změní... 

"Jsi skvělá, Ali. Už jsem ti řekl, že se s tebou cítím, jak jsem se už strašně dlouho necítil? Vdechla jsi mi život." 

Nick je frontman kapely Holy Divers a poslední dobou mu štěstí nepřeje. Necítí se ve své kůži a doma mu to neklape tak, jak by si představoval. Alicia je takové světlo na konci tunelu, i když si to nechce přiznat. Ale postupem času mu dochází, že je pro něj možná něčím víc a že už to není jen obyčejný úlet... 

Je pravda, že postav je tam mnohem více. Takže je snadné se v tom počtu ztratit. Především se bude ztrácet čtenář, který nezná reálnou předlohu pro tuto knihu. Ale postupem času se v knize dá lépe a lépe zorientovat a už tolik postav čtenáři neuniká. Je problémem, že je tam nejen šestičlenná kapela, ale také jejich manželky, které si říkají Holy Ladies a další...

Kniha Žena z uzamčeného pokoje je plná romantiky, reálných příjemných i nepříjemných okamžiků a zvratů. Čtenář se také zasměje a sem tam se objeví střípky emocí, které četba vyvolává. Já osobně jsem měla problém s tou rozvleklostí, ale nápad se mi líbil.

Velkým plusem jsou v knize ilustrace, které podle všeho malovala sama autorka a podle mého se povedly. Doplňují celou atmosféru a mně se moc líbily. :o)

Nebyl to oheň, kdo osušil jeho slzy, ale bolest, která svírala jeho hrdlo. Stál na pevnině a přihlížel, jak hoří symbol jejich lásky. Neviděl jen rozavující se plast a praskající sklo, viděl její úsměv, její pláč, její oči barvy rozbouřeného moře, které mizí pod plameny Nickovy záště.

Tuto knihu mohu doporučit těm, kteří chtějí prožít dlouhý příběh s hrdiny a užít si oddechovku, u které jsou vztahy na prvním místě. Samozřejmě dbejte na to, že jde o první dílo začínající autorky, které čeká spousta práce ke zlepšení.


Knižní obálka: 
Tak mě trochu vyděsila. :o)) Já takové ty splácané zrovna moc nemusím, jsem spíše zastánce úderných a jednoduchých. Ale je pravda, že romantiku z ilustrace čtenář vycítí. Kdyby autorka použila jednu ze svých ilustrací na knižní obálku, ocenila bych to mnohem víc. :o)


Anotace: 
Nick je členem úspěšné světoznámé kapely, nechybí mu bohatství, sláva, ani společenské uznání. Udává tempo hudebních trendů, je vzorem milionů fanoušků po celém světě. Je talentovaným umělcem, ale i hrdinou. Podporuje charitativní organizaci zachraňující oběti přírodních katastrof.
Přesto je život v jeho třiatřiceti letech prázdný. Jeho dlouholeté manželství skomírá pod tíhou osudu, kterému se odmítá podvolit. Raději utíká do náruče povrchních avantýr. Přitom jediné, co si kdy přál, byla milující, šťastná rodina.
Zlom však nastává v okamžiku, kdy mu do života vstoupí mladičká Alicia. Splní mu jeho sen nebo ho navždy uvrhne do propasti zatracení? 
Začtěte se do prvního dílu románu o lásce, zradě, závisti, oddanosti a sebeobětování, promíchaných lehkou rukou přátelského humoru a protkaných milostnou erotikou. 

Nakladatelství: Nová Forma
Rok vydání: 2014
Žánr: Romány pro ženy, Literatura česká
Počet stran: 400

2 komentáře:

  1. Vidím ji prvně, ale rozhodně mě zaujala. Linkin Park taky žeru, takže se po ní určitě podívám, díky :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Není zač. My jsme také fanynky, takže není, co řešit. :o))

      Vymazat