Recenze: TAJEMSTVÍ PRASTARÝCH MÁGŮ (Dominik Barvínek)

Dobrodružné fantasy pro nenáročné

"S příchodem zla je proklela Černá magie a vyhnala ze světa." Za recenzní výtisk děkuji autoru Dominikovi Barvínkovi

Chci zakoupit knihu Tajemství Prastarých mágů


Dominik Barvínek oslovil náš projekt a nabídl ke zrecenzování svou fantasy trilogii Do říše věčnosti. Samozřejmě mi bylo jasné, že u začínajících autorů čtenář musí počítat s tím, že ještě nejsou natolik vypsaní a mohou se objevit i nedostatky. 

Tato kniha své nedostatky má, ale jelikož mě očekává četba ještě dvou dalších děl, které vyšly v průběhu let 2013 a 2015, mám tak možnost porovnat, jak se autor postupně zlepšoval a to mě opravdu moc láká a těším se. Nyní však bych vás ráda informovala o díle TAJEMSTVÍ PRASTARÝCH MÁGŮ. 

Styl psaní je vyprávění ze třetího pohledu minulého času, kdy se autor snažil živě a barvitě vylíčit děj, ale kazilo mu to množství opakujících se slov. Postupně se přidává ještě nový pohled Thirrisoll, ke které se váže také pokračování trilogie.
Měla jsem pocit, že v některých případech měl Dominik Barvínek trochu problém používat ta správná slova nebo netušil přesné významy, protože něco nedávalo přesně smysl nebo působilo lehce komicky. Problémem jsou také chyby v knize, především chybějící čárky ve větách.

"Teď možná vím, proč jsem sem jela. Měla jsem se tu setkat s tebou." 

Začátek knihy nás zavádí do dobrodružství s Deronem, které je vlastně poutí za odkrytí různorodých tajemství a boje proti zla. Běžná hlavní myšlenka v klasické fantasy čtenáře sice neoslní, ale může zaujmout. 

Hlavní hrdina Deron se postupně setkává s dalšími, kteří se k němu na jeho pouti přidávají. Melorin a Merodin se mi trochu pletli, ale největším problémem pro mě bylo se do postav vžít a nějakým způsobem je poznat, protože se autor zaměřil opravdu jen na děj a o samotných hrdinech se vlastně čtenář dozví velmi málo. Díky tomu jsou málo věrohodní a působí spíše jako náčrty postav, než postavy samotné. 

"Jsem Deron a přicházím z Tharonu - města Černých jezdců, na příkaz královny Leorin." 

Tím pádem i spousta dialogů, které mezi sebou hrdinové vedou, vyznívají málo uvěřitelně a upřímně, občas až směšně nebo křečovitě. Jako by postavy netušily, nač se mají ptát, co říkat nebo zbytečně parafrázují. Některé věci se zbytečně omílají, rozhovory jsou si podobné a autor se v některých chvílích prakticky opakuje.

Při posouzení děje a celkově dobrodružství, tak to mi nevychází zas až tak špatně. Bylo to docela zajímavé putování, s neočekávanými zvraty. Autor se snažil i popisovat různé situace, které někdy působily lehce křečovitě a v některých případech se mu je podařilo i vystihnout. 
Někomu to může přijít chaotické, protože smíchal různé bytosti dohromady a v jedné knize se jich setkává na můj vkus možná až příliš, ale zas pokud jste na takové věci zvyklí, rozhodně vás zaujme, že se nesetkáte jen s elfi nebo čaroději a trpaslíky, ale dokonce vás přivítají i minotauři a další podivuhodné bytosti.
Autor se snažil vnést do děje i záhady, což se mu svým způsobem i podařilo, protože to bylo zajímavým zpestřením dobrodružství, které může působit zdlouhavě.

Konec knihy je zkrátka rozpracované dobrodružství, které bude pokračovat v druhém díle. Na mě vyprávění působilo neměnným dojmem, kdy linka působí stále ve stejném vcelku dynamickém duchu a občas je lehce napínavější. Sama jsem zvědavá, jak se autorův styl při vydání druhého dílu změnil.

"Cítím s tebou Thirrisoll a budu na tebe myslet. Po celou cestu tě nespustím z mysli. Pochop, že musíš jet sama, nemůžu ti pomáhat, pouze ti dát ty nejlepší rady, jaké znám," řekl Ferthox. 

Pokud nejste zvyklí na klasické fantasy jako já, tak pro vás budou problémem jména, která jsou odlišnější, než tušíte a hlavně jsou si dost podobná, takže méně všímavý čtenář se v nich může i ztrácet.

"Ať tvá moc odejde, prokletý duchu, neboť již dlouho tu přebýváš a lákáš nevinné smrtelníky do svého doupěte," pronesl Melorin. 

K dílu je třeba přistupovat s tím, že jej psal začínající autor, který ještě plně není rozepsaný. Pokud máte rádi nenáročná dobrodružství, u kterých si odpočinete a přesto vás zaujmou, pak si myslím, že vás Tajemství Prastarých mágů může zaujmout a počtete si. :o)


Knižní obálka: 
V jednoduchosti je krása, takže proč ne. Vhodnější než něco zbytečně komplikovaného a přemrštěného. Anotace: 
V království Khandras-zar spí mocné tajemství, které se s příchodem druhého věku probouzí a zemi začíná svírat staré zlo. Černá magie začíná svolávat své přisluhovače a v útrobách země povstává její Pán. Válka o osud svět začíná... 

Nakladatelství: Samonáklad/Nová Forma
Rok vydání: 2012
Žánr: Sci-fi a fantasy
Počet stran: 209
Vazba: BrožovanáŽádné komentáře:

Okomentovat